Monumentalne zakończenie trylogii Tolkiena

Monumentalne zakończenie trylogii Tolkiena

8 września 2022 Wyłączono przez Daniel

Powrót króla to ostatnia część kultowej trylogii J.R.R. Tolkiena. Poznamy w niej zakończenie historii rozpoczętej w części pierwszej, czyli Drużynie pierścienia. To bez dwóch zdań jedna z najczęściej nagradzanych powieści fantasy, która skradła serca nie tylko miłośników gatunku. Jednocześnie to zdecydowanie powieść wywołująca skrajne odczucia. Dla niektórych czytelników jest to historia przełomowa i wybitna, dla niektórych nużąca i męcząca. Warto jednak zaznaczyć, że Władca pierścieni powrót króla (nowość i bestseller) to książka oferująca najbardziej rozbudowaną akcję ze wszystkich pozostałych części trylogii. 

Epicki finał historii

Drużyna pierścienia czy Dwie wieże często cierpiały na przestoje narracyjne i mogły nużyć rozwleczonymi opisami otoczenia. Zarzut ten ma się jednak nijak do ostatniej części, w której Tolkien w końcu stawia na rozbudowaną i złożoną akcję. Cały czas coś się tu dzieje. Na szybkim tempie nie cierpią bohaterowie, ci wciąż są dokładnie rozwijani przez brytyjskiego pisarza, który pozwala dojrzeć nam ich dobre, jak i złe strony. 

Duża objętość

Powrót króla to najdłuższa część Władcy pierścieni. Nie powinno to dziwić, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że autor skupia się na dwóch wątkach głównych. I tak z jednej strony mamy tu przygody Frodo i Sama oraz ich kolejne próby zniszczenia pierścienia, a z drugiej obserwujemy przygotowania do wielkiej bitwy, a w końcu i jej sam finał. Autor nie zapomina o swoich popisowych wątkach. Raz jeszcze pojawiają się konteksty historyczne i religijne. Nie sposób i pominąć samej mitologii, która wydaje się przenikać każdą ze stron powieści, dlatego też szczególnie zadowoleni powinni być czytelnicy poszukujący wątków tego typu.

Najważniejsze informacje na temat Władcy pierścieni: Powrót króla autorstwa brytyjskiego pisarza J.R.R. Tolkiena:

– rozbudowana akcja (szczególnie w porównaniu do poprzednich części),

– epickie zakończenie całej opowieści,

– finał, który zapamiętamy na długo,

– akcja skupia się na dwóch głównych wątkach,

– nacisk na stały rozwój postaci oraz świata przedstawionego